Neyland Yacht Club

Neyland Yacht Club

The Promenade, Neyland, Pembrokeshire, SA73 1PX
01646 600267
info@neylandyachtclub.co.uk

Dinghy Summer Series Div 1 (2022)

Total entries in series: 14
Number raced: 6 out of 6
Number of discards: 2. Discarded points are scored through.

You may find it easier to read the results in landscape mode.

Helm Boat R1 R2 R3 R4 R5 R6 Points
1st Eloise Cusden (ILCA6) 15 2 15 2 3 2 9.00
2nd John Thompson Ffianchetto 15 3 2 3 15 3 11.00
3rd Finn Sinclair 2 15 15 1st 2 15 20.00
4th Dan Taylor 4 5 3 15 15 15 27.00
5th Vaughan Everett 15 15 1st 15 15 4 35.00
6th Martyn Lewis Radial 15 4 15 15 4 15 38.00
7th Simon Goodwin (470) 15 15 15 15 15 1st 46.00
8th Jon Nuttall 1st 15 15 15 15 15 46.00
8th Simon Goodwin 15 1st 15 15 15 15 46.00
8th Simon Goodwin (420) 15 15 15 15 1st 15 46.00
11th Eloise Cusden 3 15 15 15 15 15 48.00
12th Dan Taylor (ILCA 7) 15 15 15 15 15 5 50.00
13th Elliot Underwood 5 15 15 15 15 15 50.00
14th Oliver Vaughan 15 15 15 15 15 15RTD 60.00

Race 1 - Tuesday 5th July 2022

W 5-10knots, RO Emily Cook

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Jon Nuttall 1457 57' 11'' 3 Phantom 1004 56' 57'' 1
2nd Finn Sinclair 216704 1h 5' 35'' 3 Laser/ILCA7 1100 59' 37'' 2
3rd Eloise Cusden 202408 1h 12' 14'' 3 Laser 4.7/ILCA4 1208 59' 48'' 3
4th Dan Taylor Simon Goodwin 1h 10' 19'' 3 Laser Bahia 1115 1h 3' 4'' 4
5th Elliot Underwood 1h 19' 30'' 2 Laser Radial/ILCA6 1147 1h 43' 58'' 5

Race 2 - Tuesday 12th July 2022

Ro Emily Cook

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Simon Goodwin 57' 8'' 6 Laser Radial/ILCA6 1147 49' 49'' 1
2nd Eloise Cusden (ILCA6) 202408 57' 23'' 6 Laser Radial/ILCA6 1147 50' 2'' 2
3rd John Thompson Ffianchetto 52' 16'' 6 Flying Fifteen (Silver) 1035 50' 30'' 3
4th Martyn Lewis Radial 165267 58' 9'' 6 Laser Radial/ILCA6 1147 50' 42'' 4
5th Dan Taylor Oliver60 1h 0' 58'' 5 Laser Bahia 1115 1h 5' 37'' 5

Race 3 - Tuesday 19th July 2022

RO: Emily Cook

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Vaughan Everett Simon Goodwin 53' 32'' 3 Wayfarer 1102 48' 35'' 1
2nd John Thompson Ffianchetto 51' 19'' 3 Flying Fifteen (Silver) 1035 49' 35'' 2
3rd Dan Taylor Oliver60 48' 18'' 2 Laser Bahia 1115 1h 4' 59'' 3

Race 4 - Tuesday 26th July 2022

RO Paul Harries

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Finn Sinclair 216704 45' 12'' 1 Laser/ILCA7 1100 41' 6'' 1
2nd Eloise Cusden (ILCA6) 202408 47' 33'' 1 Laser Radial/ILCA6 1147 41' 27'' 2
3rd John Thompson Ffianchetto 45' 17'' 1 Flying Fifteen (Silver) 1035 43' 45'' 3

Race 5 - Tuesday 2nd August 2022

RO: Paul Harries

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Simon Goodwin (420) 53327 Lukas Tyrrell 45' 18'' 1 420 1105 40' 0'' 1
2nd Finn Sinclair 216704 47' 38'' 1 Laser/ILCA7 1100 43' 18'' 2
3rd Eloise Cusden (ILCA6) 202408 52' 52'' 1 Laser Radial/ILCA6 1147 46' 6'' 3
4th Martyn Lewis Radial 165267 54' 42'' 1 Laser Radial/ILCA6 1147 47' 41'' 4

Race 6 - Tuesday 9th August 2022

Ro: Emily Cook

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Simon Goodwin (470) David Hannaford 50' 3'' 4 470 973 51' 26'' 1
2nd Eloise Cusden (ILCA6) 202408 1h 0' 19'' 4 Laser Radial/ILCA6 1147 52' 35'' 2
3rd John Thompson Ffianchetto 55' 15'' 4 Flying Fifteen (Silver) 1035 53' 23'' 3
4th Vaughan Everett Hester Walker 1h 3' 19'' 4 Wayfarer 1102 57' 27'' 4
5th Dan Taylor (ILCA 7) 53' 28'' 3 Laser/ILCA7 1100 1h 4' 49'' 5
6th Oliver Vaughan Laser Radial/ILCA6 1147 15 RTD dis
web site and racing results software by island webservices